8D125W43SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125W43SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
43
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Olive Drab
HTS Code :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
A
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Shielding :
Shielded
Datasheets
8D125W43SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D125W43SA Overview
8D125W43SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W43SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W43SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER