8D125W43PN
Mfr.Part #
8D125W43PN
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Stock
22
In Stock :
22
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
43
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Threaded
Termination :
Shell Size - Insert :
25-43
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
8D125W43PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D125W43PN Overview
8D125W43PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W43PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W43PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER