8D125W43PB
Mfr.Part #
8D125W43PB
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
Reach Compliance Code :
not_compliant
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Bulk
Termination :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
B
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
8D125W43PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
8D125W43PB Overview
8D125W43PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W43PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W43PB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER