8D125W43PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125W43PA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 43POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
A
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
43
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Unshielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Datasheets
8D125W43PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D125W43PA-LC Overview
8D125W43PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W43PA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W43PA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT