8D125W43PA
Mfr.Part #
8D125W43PA
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
43
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
8D125W43PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D125W43PA Overview
8D125W43PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W43PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W43PA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER