8D125W37SN
Mfr.Part #
8D125W37SN
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
22
In Stock :
22
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Thermoplastic
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
25-37
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
13A
Datasheets
8D125W37SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D125W37SN Overview
8D125W37SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W37SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W37SN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER