8D125W37SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125W37SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
13A
Orientation :
B
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
37
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
8D125W37SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
8D125W37SB Overview
8D125W37SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W37SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W37SB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER