8D125W37SA
Mfr.Part #
8D125W37SA
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
IP67 - Dust Tight, Waterproof
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
A
Current Rating (Amps) :
13A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
8D125W37SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D125W37SA Overview
8D125W37SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W37SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W37SA Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER