8D125W37PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125W37PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
13A
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
37
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
8D125W37PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D125W37PA Overview
8D125W37PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W37PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W37PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER