8D125W29SN
Mfr.Part #
8D125W29SN
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
22
In Stock :
22
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
29
Termination :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
25-29
Datasheets
8D125W29SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D125W29SN Overview
8D125W29SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W29SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W29SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER