8D125W29SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125W29SA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Cadmium
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
29
Contact Size :
16
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
A
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
Type :
For Female Sockets
Datasheets
8D125W29SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D125W29SA-LC Overview
8D125W29SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W29SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W29SA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT