8D125W29PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125W29PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating (Amps) :
13A
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
29
Orientation :
B
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Datasheets
8D125W29PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
8D125W29PB Overview
8D125W29PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W29PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W29PB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER