8D125W29PA
Mfr.Part #
8D125W29PA
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Termination :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
13A
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
29
Color :
Olive Drab
Datasheets
8D125W29PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D125W29PA Overview
8D125W29PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W29PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W29PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER