8D125W24SB
Mfr.Part #
8D125W24SB
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
B
Color :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
8D125W24SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
8D125W24SB Overview
8D125W24SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W24SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W24SB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER