8D125W24SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125W24SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
A
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
24
Fastening Type :
Threaded
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Datasheets
8D125W24SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D125W24SA Overview
8D125W24SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W24SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W24SA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER