8D125W19SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125W19SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS INLINE
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
25-19
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Olive Drab
Contact Size :
12
Shell Finish :
Cadmium
Number of Positions :
19
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
8D125W19SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D125W19SN-LC Overview
8D125W19SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W19SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W19SN-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT