8D125W19SN
Mfr.Part #
8D125W19SN
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
22
In Stock :
22
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Marine, Military
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
23A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
25-19
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Datasheets
8D125W19SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D125W19SN Overview
8D125W19SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W19SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W19SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER