8D125W19SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125W19SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
A
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating (Amps) :
23A
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
19
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
8D125W19SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D125W19SA Overview
8D125W19SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W19SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W19SA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER