8D125W19PN
Mfr.Part #
8D125W19PN
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
16
In Stock :
16
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
25-19
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
23A
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Datasheets
8D125W19PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D125W19PN Overview
8D125W19PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W19PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W19PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER