8D125W19PB
Mfr.Part #
8D125W19PB
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Non-RoHS Compliant
Termination :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
23A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
B
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Datasheets
8D125W19PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
8D125W19PB Overview
8D125W19PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W19PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W19PB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER