8D125W19PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125W19PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
23A
Orientation :
A
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
19
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Datasheets
8D125W19PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D125W19PA Overview
8D125W19PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W19PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W19PA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER