8D125W11SN-LC
Mfr.Part #
8D125W11SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS INLINE
Stock
19
In Stock :
19
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
11
Contact Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size - Insert :
25-11
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Size :
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Thermoplastic
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
8D125W11SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D125W11SN-LC Overview
8D125W11SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W11SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W11SN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT