8D125W11SN
Mfr.Part #
8D125W11SN
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Shielding :
Shielded
Datasheets
8D125W11SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
8D125W11SN Overview
8D125W11SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W11SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W11SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER