8D125W11SB
Mfr.Part #
8D125W11SB
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Reach Compliance Code :
not_compliant
HTS Code :
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Orientation :
B
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Number of Positions :
11
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
8D125W11SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
8D125W11SB Overview
8D125W11SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W11SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W11SB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER