8D125W11SA
Mfr.Part #
8D125W11SA
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
HTS Code :
Orientation :
A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Bulk
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
11
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Datasheets
8D125W11SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
8D125W11SA Overview
8D125W11SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125W11SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125W11SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER