8D125F61SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125F61SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 61POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Unshielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
20
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Silver
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
61
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Type :
For Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Datasheets
8D125F61SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Nickel 61 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D125F61SN-LC Overview
8D125F61SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F61SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F61SN-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT