8D125F61SN
Mfr.Part #
8D125F61SN
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
7.5A
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
61
Contact Material :
COPPER ALLOY
12 Weeks
Color :
Datasheets
8D125F61SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D125F61SN Overview
8D125F61SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F61SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F61SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER