8D125F61SB
Mfr.Part #
8D125F61SB
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
B
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
61
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
8D125F61SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
8D125F61SB Overview
8D125F61SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F61SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F61SB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER