8D125F61PB
Mfr.Part #
8D125F61PB
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
61
Termination :
Orientation :
B
Color :
Silver
Datasheets
8D125F61PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
8D125F61PB Overview
8D125F61PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F61PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F61PB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER