8D125F61PA
Mfr.Part #
8D125F61PA
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
61
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Silver
Termination :
Datasheets
8D125F61PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D125F61PA Overview
8D125F61PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F61PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F61PA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER