8D125F46SN-LC
Mfr.Part #
8D125F46SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 46POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Silver
Shielding :
Unshielded
46 (44 + 2 Coax)
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
N (Normal)
Type :
For Female Sockets
Datasheets
8D125F46SN-LC
8D125F46SN-LC Overview
8D125F46SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F46SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F46SN-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT