8D125F46SN
Mfr.Part #
8D125F46SN
Description
CONN RCPT FMALE 46POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Shielded
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Nickel
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A 45A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Color :
Datasheets
8D125F46SN
8D125F46SN Overview
8D125F46SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F46SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F46SN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER