8D125F46SB
Mfr.Part #
8D125F46SB
Description
CONN RCPT FMALE 46POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
B
Shielding :
Shielded
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Termination :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A 45A
Bulk
Color :
Silver
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
8D125F46SB
8D125F46SB Overview
8D125F46SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F46SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F46SB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER