8D125F46SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125F46SA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 46POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Unshielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Housing Color :
Silver
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
8D125F46SA-LC
8D125F46SA-LC Overview
8D125F46SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F46SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F46SA-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT