8D125F43SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125F43SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Orientation :
B
Shell Finish :
Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
43
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
8D125F43SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
8D125F43SB Overview
8D125F43SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F43SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F43SB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER