8D125F43SA
Mfr.Part #
8D125F43SA
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Color :
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
Bulk
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
8D125F43SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D125F43SA Overview
8D125F43SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F43SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F43SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER