8D125F43PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125F43PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
A
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
43
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
8D125F43PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D125F43PA Overview
8D125F43PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F43PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F43PA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER