8D125F37SB-LC
Mfr.Part #
8D125F37SB-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 37POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Unshielded
Contact Shape :
Circular
Orientation :
B
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
16
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Bulk
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
8D125F37SB-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Nickel 37 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D125F37SB-LC Overview
8D125F37SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F37SB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F37SB-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT