8D125F37SB
Mfr.Part #
8D125F37SB
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
B
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Bulk
Current Rating (Amps) :
13A
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
8D125F37SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
8D125F37SB Overview
8D125F37SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F37SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F37SB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER