8D125F37SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125F37SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
13A
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
37
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Datasheets
8D125F37SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D125F37SA Overview
8D125F37SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F37SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F37SA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER