8D125F37PN
Mfr.Part #
8D125F37PN
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
37
Color :
Silver
Current Rating (Amps) :
13A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Free Hanging (In-Line)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Bulk
HTS Code :
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Datasheets
8D125F37PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D125F37PN Overview
8D125F37PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F37PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F37PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER