8D125F37PB
Mfr.Part #
8D125F37PB
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
37
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
13A
Color :
Silver
Orientation :
B
Shielding :
Shielded
Datasheets
8D125F37PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
8D125F37PB Overview
8D125F37PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F37PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F37PB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER