8D125F37PA
Mfr.Part #
8D125F37PA
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
37
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
8D125F37PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D125F37PA Overview
8D125F37PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F37PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F37PA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER