8D125F29SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125F29SA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
29
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Nickel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Size :
16
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
8D125F29SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Nickel 29 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D125F29SA-LC Overview
8D125F29SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F29SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F29SA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT