8D125F29SA
Mfr.Part #
8D125F29SA
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
29
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
13A
Datasheets
8D125F29SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D125F29SA Overview
8D125F29SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F29SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F29SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER