8D125F29PB-LC
Mfr.Part #
8D125F29PB-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 29POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
B
Thermoplastic
Housing Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
29
Contact Size :
16
Contact Type :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Type :
For Male Pins
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Nickel
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
8D125F29PB-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Nickel 29 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D125F29PB-LC Overview
8D125F29PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F29PB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F29PB-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT