8D125F29PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125F29PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
B
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
29
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Silver
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
8D125F29PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
8D125F29PB Overview
8D125F29PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F29PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F29PB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER