8D125F24SN
Mfr.Part #
8D125F24SN
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Termination :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
8D125F24SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D125F24SN Overview
8D125F24SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F24SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F24SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER