8D125F24SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D125F24SA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Orientation :
A
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
24
Type :
For Female Sockets
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Size :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Silver
Datasheets
8D125F24SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Nickel 24 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, 8D
8D125F24SA-LC Overview
8D125F24SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F24SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F24SA-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT