8D125F24SA
Mfr.Part #
8D125F24SA
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Threaded
Color :
Silver
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
A
Applications :
Aviation, Marine, Military
ROHS3 Compliant
Termination :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Datasheets
8D125F24SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
8D125F24SA Overview
8D125F24SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D125F24SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D125F24SA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER